Wyrażam zgodę
z dnia 23 października 2003 roku
w sprawie prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Białymstoku.
Na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji /Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 60, poz.535/ zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Dokonuje się prywatyzacji bezpośredniej przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Białymstoku, zwanego w dalszej części niniejszego zarządzenia „Przedsiębiorstwem”.
2. Otwarcie prywatyzacji nastąpi w dniu wejścia zarządzenia w życie.
§ 2. 1. Prywatyzacja Przedsiębiorstwa następuje poprzez wniesienie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego do spółki pod firmą: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Białystok” S.A., zwanej dalej Spółką, tworzonej z udziałem inwestora wyłonionego w drodze rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia, którym jest AB „Kauno Tiltai” TB Konsorciumas „TILTRA” z siedzibą w Kownie na terytorium Republiki Litewskiej.
2. Prywatyzacja Przedsiębiorstwa następuje przy zachowaniu ciągłości jego działalności.
3. Z dniem otwarcia prywatyzacji Przedsiębiorstwa ustaje działalność dotychczasowych organów Przedsiębiorstwa oraz wygasają wszelkie pełnomocnictwa udzielone przed tym dniem.
4. Od dnia otwarcia prywatyzacji do dnia wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego - Przedsiębiorstwo działa pod nazwą Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Białymstoku „w prywatyzacji”.
§ 3. 1. Dokonanie prywatyzacji bezpośredniej powierza się pełnomocnikowi do spraw prywatyzacji, zwanemu dalej „Pełnomocnikiem”.
2. Pełnomocnik wykonuje funkcje dotychczasowych organów Przedsiębiorstwa w zakresie niezbędnym do zakończenia działalności Przedsiębiorstwa jako przedsiębiorstwa państwowego oraz dokonania prywatyzacji w celu określonym w § 2 ust. 1.
3. Pełnomocnictwa do dokonania prywatyzacji Przedsiębiorstwa udzielono Panu Sławomirowi Antoniemu Łuka, zamieszkałemu w Białymstoku przy ul. Przemysłowa 20 A.
4. Dokonanie czynności określonych w § 2 ust. 1 nastąpi na podstawie odrębnego pełnomocnictwa udzielonego Pełnomocnikowi przez organ założycielski w formie aktu notarialnego.
5. Do obowiązków Pełnomocnika należy w szczególności:
1) zgłoszenie do Krajowego Rejestru Sądowego zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej celem jego ujawnienia,
2) sporządzenie sprawozdania finansowego według stanu na dzień poprzedzający otwarcie prywatyzacji Przedsiębiorstwa,
3) wykonywanie za Skarb Państwa czynności przewidzianych w art. 311 i 312 kodeksu spółek handlowych dotyczących sprawozdania założycieli,
4) dokonanie czynności, o których mowa w § 2 ust. 1 na podstawie odrębnego pełnomocnictwa udzielonego przez organ założycielski, tj.:
a) zawarcie aktu zawiązania spółki i objęcia akcji, w tym złożenie oświadczenia wyrażającego zgodę na zawiązanie spółki akcyjnej i objęcie akcji oraz treść Statutu Spółki, której akcjonariuszami będą Skarb Państwa i AB „Kauno Tiltai” TB Konsorciumas „TILTRA” z siedzibą w Kownie na terytorium Republiki Litewskiej i zawarcie umowy w sprawie zobowiązań do poniesienia nakładów w przedsiębiorstwo Spółki Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Białystok” S.A. i zobowiązań w zakresie spraw pracowniczych,
b) przeniesienie na rzecz Spółki prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz własności budynków i budowli, stanowiących przedmiot aportu Skarbu Państwa, będącego do dnia wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego we władaniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Białymstoku w prywatyzacji, stanowiącego zespół składników materialnych i niematerialnych, obejmujących wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa,
5) zawiadomienie wierzycieli i dłużników o wniesieniu przedsiębiorstwa do Spółki,
6) zawiadomienie pracowników prywatyzowanego Przedsiębiorstwa o zmianie stosunku pracy po stronie pracodawcy stosownie do art. 231 kodeksu pracy,
7) przekazanie przedsiębiorstwa protokołem zdawczo-odbiorczym Spółce Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Białystok” S.A. w Białymstoku,
8) sporządzenie sprawozdania finansowego wg stanu na dzień poprzedzający dokonanie czynności rozporządzającej, zbadanego następnie przez biegłego rewidenta, a po dokonaniu czynności rozporządzającej sporządzenie bilansu zamknięcia,
9) wystąpienie do sądu z wnioskiem o wykreślenie Przedsiębiorstwa z Krajowego Rejestru Sądowego,
10) przedłożenie organowi założycielskiemu pisemnego sprawozdania z przeprowadzonej prywatyzacji Przedsiębiorstwa Drogowo - Mostowego w Białymstoku wraz z kompletem dokumentów.
§ 4. 1. Zakończenie prywatyzacji Przedsiębiorstwa nastąpi w terminie 6 miesięcy od daty wejścia w życie zarządzenia.
2. W przypadku niedokonania czynności rozporządzającej we wskazanym w ust. 1 terminie zarządzenie traci moc obowiązującą.
§ 5. Załącznik do niniejszego zarządzenia stanowi analiza stanu Przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą:
1) Analiza sytuacji prawnej,
2) Załączniki do analizy sytuacji prawnej,
3) Stan i perspektywy rozwoju,
4) Ocena realizacji obowiązków wynikających z tytułu wymagań ochrony środowiska i ochrony dóbr kultury,
5) Oszacowanie wartości przedsiębiorstwa.
§ 6. O wykreśleniu Przedsiębiorstwa z Krajowego Rejestru Sądowego organ założycielski zawiadamia Ministra Skarbu Państwa.
§ 7. Nadzór nad wykonaniem zarządzenia oraz prawidłowym prowadzeniem prywatyzacji powierza się Dyrektorowi Wydziału Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem wydania po uprzednim uzyskaniu zgody Ministra Skarbu Państwa.